Budowa domu na zgłoszenie krok po kroku

Budowa domu na zgłoszenie krok po kroku

Uzyskanie pozwolenia na budowę domu przez lata spędzało sen z powiek wielu inwestorom, firmom oraz osobom prywatnym, które potrzebowały uzyskać pozwolenie na budowę domu, budynku użytkowego czy też budynku letniskowego.

Znacząca nowelizacja przepisów ustawy o nazwie „Ustawa Prawo Budowlane” pozwala w określonych przypadkach wykonać budowę domu mieszkalnego na zgłoszenie, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Oto, jak krok po kroku wykonać taką inwestycję.

Krok pierwszy – zagospodarowanie przestrzenne i działka

Najważniejsze w każdej inwestycji budowlanej jest posiadanie odpowiedniej działki. Jeżeli chcemy wykonać dom jednorodzinny na zgłoszenie, powinniśmy sprawdzić plan zabudowy działki. Jeżeli przewiduje on budowę domów mieszkalnych, wówczas przechodzimy do kroku kolejnego. Jeżeli jest to teren przeznaczony na dom letniskowy, wówczas możemy podjąć pewne kroki w celu wybudowania domu spełniającego warunki domu letniskowego. Jeżeli natomiast teren jest terenem rolnym, lub też przeznaczonym jedynie pod budowę budynków użytkowych, niestety droga jest wówczas dużo bardziej zawiła.

Krok drugi – projekt i sprawdzenie obszaru oddziaływania

W budynkach jednorodzinnych ważne jest to, aby projekt takich budynków można było zrealizować na działce budowlanej, która posiada pewne parametry. Obszar oddziaływania budynku, czyli zabudowy, musi mieć wpływ tylko na wybraną działkę i nie może negatywnie wpływać na zagospodarowanie terenu wokół obiektu. Kolejnym krokiem jest więc wybór odpowiedniego projektu, gdzie projektant skontroluje działkę i tym samym zapewni takie warunki zabudowy, aby były zgodne z zagospodarowaniem terenu działki i terenu wokół obiektu. Pamiętajmy o tym, że urząd może sprawdzić zgłoszenie na budowę domu, niezależnie od opinii projektanta.

Krok trzeci – zgłoszenie właściwe

Kontrola działki jest ostatnim krokiem przed wykonaniem właściwego zgłoszenia. Architekt, tworząc projekt domu, powinien zadbać o to, aby zabudowa miała wpływ tylko działkę, na której się znajduje. Należy skontrolować również teren wokół pod kątem:

– ochrony środowiska,

– zacienienia,

– ochrony zabytków oraz mienia,

– ochrony przeciwpożarowej,

– wpływu budynku na takie elementy jak zabudowa, projekty urbanistyczne, dostęp do wody.

Jeżeli projekt spełnia powyższe wymagania, możemy wykonać zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego, bez konieczności starania się  o pozwolenie na budowę. W tym przypadku pozostaje wypisać wniosek oraz zgłosić budowę domu.