Elewacja z cegły pełnej. Dlaczego jest tańsza niż tynkowa.

Elewacja z cegły pełnej. Dlaczego jest tańsza niż tynkowa.

Elewacja budynku pełni dwie bardzo istotne funkcje. Pierwszą z nich jest oczywiście ochrona ścian przed wilgocią, warunkami atmosferycznymi, a także przed niszczeniem. Drugą funkcją jest oczywiście estetyka. Elewacja musi być piękna.

Stosuje się kilka metod wykonywania elewacji. Dwie najpopularniejsze to elewacja z cegły pełnej, czyli tak zwana elewacja klinkierowa oraz elewacja tynkowa, gdzie tynk akrylowy pokrywany jest farbą. Zarówno jedna jak i druga ma swoje wady i zalety. Aby  podjąć odpowiedni wybór, warto zaznajomić się ze szczegółami na ich temat.

Porównanie elewacji z cegły pełnej a tynkowej

Wypada zacząć od porównania dwóch rodzajów elewacji. Elewacja z cegły pełnej, czyli z klinkieru, realizowana jest na podstawie ceramicznej cegły pełnej, wykonanej w nieco innej technologii niż tradycyjna dziurawka. Cegła klinkierowa wykonana jest z materiału poddanego już stałej impregnacji. Oznacza to, że nie wymaga dodatkowej impregnacji, nie wymaga malowania ani konserwacji.

Elewacja z cegły pełnej – klinkierowej, wykonywana jest wyłącznie na ścianach dwuwarstwowych jako trzecia warstwa. Co to oznacza? Oznacza to, że warstwa klinkierowa jest tą trzecią. Taka ściana jest bardzo gruba, ale też posiada doskonałe parametry izolacyjne. Pewnym minusem jest jej wysoka cena,  aczkolwiek koszty są nieco złudne.

Elewacja z tynku akrylowego wykonywana jest na dwuwarstwowej ścianie. Pierwszą warstwą jest warstwa ceramiki budowlanej lub silkatu. Drugą warstwą jest warstwa izolacyjna styropianowa. Tynk akrylowy jest gustowny i dużo tańszy w budowie, aczkolwiek posiada pewne wady. Najważniejszą z nich jest konieczność częstego mycia. Tynk akrylowy  bardzo szybko ulega zabrudzeniu. Ważna jest jego konserwacja, szczególnie w miejscach, gdzie zdarzają się pęknięcia, a także regularna kontrola, ze względu na to, że każde pęknięcie może powodować poważniejsze skutki uboczne.

Dlaczego warto wybrać pełną cegłę?

Skoro tynk akrylowy jest tańszy to warto wybierać pełną cegłę? Przecież możemy mieć elewację taniej i też wykonaną w sposób gustowny? Takie myślenie jest mylne. Tylko początkowe koszty cegły pełnej są wyższe niż tynku akrylowego. Z czasem bowiem koszty związane z ogrzewaniem na pewno zauważalnie spadną. Elewacji klinkierowej nie trzeba myć ani konserwować, nie pęka i nie niszczy się przez wiele lat, w przeciwieństwie do tynkowej, którą trzeba regularnie przeglądać, czyścić i konserwować. Najważniejsze to jednak to, że elewacja z cegły pełnej jest niesamowitym izolatorem ścian, co zapewnia osiągnięcie doskonałych parametrów termicznych.