Murowanie cienkospoinowe. Sprzężynująca funkcja spoiny w murze. Likwidacja mostków termicznych skutkuje pękaniem ścian.

Murowanie cienkospoinowe. Sprzężynująca funkcja spoiny w murze. Likwidacja mostków termicznych skutkuje pękaniem ścian.

Czym jest murowanie na cienką spoinę

Kiedy wspominamy o budowie ścian konstrukcyjnych w budownictwie mieszkalnym należy zwrócić uwagę na to, żeby ściany były „ciepłe”. Co rozumiemy przez ciepłe ściany? Są to ściany, które wykonane są z materiału o wysokim stopniu izolacji termicznej. Wykonanie ścian ciepłych wymaga użycia na przykład ceramiki, w tym cegieł lub pustaków ceramicznych. Pamiętajmy jednak, że w ścianach powstają mostki termiczne. Tworzą się one w miejscach, gdzie położona jest spoina, która łączy kolejne cegły lub pustaki.

W celu wyeliminowania mostków termicznych stosuje się murowanie cienkospoinowe. Aby było ono możliwe niezbędne jest:

– posiadanie materiałów budowlanych o równych krawędziach, charakteryzujących się dokładnością wymiarową do +/- 2cm,

– posiadanie i przygotowanie odpowiedniej zaprawy, która będzie w stanie pracować przy cienkiej warstwie,

– właściwe wykonanie pierwszej warstwy, która musi być wykonana bardzo precyzyjnie.

Jaką funkcję pełni spoina

Zastanawialiście się kiedyś jaką funkcję w konstrukcji budynku pełni niepozorna spoina? Oczywiście jest to spoiwo łączące dwa elementy konstrukcyjne, silkat, ceramikę lub inne materiały. Jednak jedną z najważniejszych cech spoiny jest jej funkcja tłumiącą i wygłuszająca drgania. Tak, spoina ma funkcję sprężynującą w każdej konstrukcji murowanej. Producenci tak konstruują spoiny, aby te pochłaniały drgania, tym samym, stosowanie cienkiej spoiny może mieć skutki uboczne.

Skutki murowania na cienką spoinę

Jak wspomnieliśmy wyżej, murowanie na cienką spoinę może mieć negatywne skutki. Na obszarach, gdzie występują duże ruchy gruntów lub w miejscach gdzie odbywa się intensywny ruch uliczny nie zaleca się stosowania tej metody. Powód jest prosty – pękanie murów. Może być ono zarówno problematyczne, ze względów konstrukcyjnych, co nawet bardzo niebezpieczne i spowodować poważne szkody budowlane. Zastosowanie cienkiej spoiny powinno więc być bardzo przemyślane.