Z jakich materiałów budować dom pasywny

Z jakich materiałów budować dom pasywny

Budownictwo pasywne to jeden z najczęściej powtarzających się zwrotów w budownictwie mieszkaniowym. Budynek pasywny to taki, który wymaga znacząco mniejszych nakładów energii na jego ogrzewanie. Jest zaizolowany o 70% lepiej niż tradycyjny budynek mieszkalny, a także wymaga zdecydowanie mniejszych nakładów finansowych na pokrycie zapotrzebowania energetycznego. Innymi słowy, dom pasywny to dom ekonomiczny i ekologiczny. Jak taki wybudować? Należy wiedzieć jakie zastosować materiały oraz jaką technologię budowlaną wybrać.

Materiały do budowy domu pasywnego

Budownictwo pasywne jak sama nazwa wskazuje wymaga użycia materiałów, które zapewnią maksymalną izolację termiczną przez wiele lat. Ściany nośne i ściany działowe najlepiej wybudować z wysokiej jakości ceramiki, bez znaczenia czy będą to pustaki ceramiczne, czy też cegła ceramiczna. Ceramika cechuje się bardzo dobrymi właściwościami termicznymi i zachowuje najlepsze możliwe parametry w naszych warunkach klimatycznych.

Bardzo istotnym materiałem jest ten na pokrycie dachu, a także stolarka okienno-drzwiowa. W przypadku dachu należy zastosować dachówki ceramiczne, a sam strop zaizolować pianką termiczną. Jeśli chodzi o okna, muszą to być okna przystosowane do trybu i technologii pasywnej, czyli trzyszybowe, ze specjalną izolacją. Tak samo przedstawia się sytuacja w przypadku drzwi, które również muszą być odpowiednio skonstruowane.

Technologia budownictwa pasywnego

Kluczem do zbudowania domu pasywnego są nie tylko materiały, ale również technologia. Niezbędna jest wiedza odnośnie ciepłego montażu okien, właściwej izolacji dachu oraz odpowiedniej izolacji fundamentów oraz ścian. Ważne jest to, aby odpowiednio połączyć materiał oraz technologię i stworzyć budynek o pełnych właściwościach pasywnych.